Sporla Büyüyün Çocuklar; Sporla Büyüdüm Ben…, Talat Çerçioğlu

0

Spora her çocuk gibi sokak aralarında yakalamacılık oynayarak başladım. Spor disipliniyle tanışmam ise abim ve arkadaşlarının gittiği Kung-fu kursunda Arif DOĞAN hocam ile tanışmamla oldu. Spora olan tutkum, bu disiplinle ve hocalarımın çabasıyla birleşince daha ortaokul birinci sınıfta Karadeniz Bölge Şampiyonu oldum. Çok sayıda il şampiyonluğu ve İstanbul Bölge şampiyonluğu sonrasında Türkiye şampiyonu oldum ve ülkemi Balkan şampiyonasında milli takım sporcusu olarak temsil edip Balkan şampiyonluğunu kazandım. Kung-fu sporunun yarışma adının Wushu olarak değişmesinin ardından tekrar katıldığım yarışmalarda 1998 yılında Wushu Türkiye Şampiyonu olarak adımı yazdırdım.

Yine aynı dönemlerde tanıştığım bisiklet sporunda da il şampiyonluklarımın yanısıra Erdemirspor bisiklet takımıyla birlikte çeşitli dereceler elde ettim. Ekstrem sporlara olan merakım beni kaya tırmanışı, motokros, otomobil sporları ve MMA (Karma Dövüş Sporları)’ya yönlendirdi. Halen MMA il temsilciliğini yürütmekteyim ve iki sporcum Türkiye 1.lik ve 2.liğini kazandılar. Şu anda Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğünde yelken ve fahri bisiklet antrenörü olarak görev yapmaktayım. Wushu 2.kademe, Bisiklet 2.kademe, Yelken 2.kademe, MMA 1.kademe antrenörlüğü yanında İleri Otomobil sürüş teknikleri eğitmenliği sertifikam da bulunmaktadır. 2016 yaz sezonunda 162 öğrenciyi yelken sporuyla ücretsiz olarak tanıştırıp, denizle buluşturduk. Bu çocuklardan takıma seçilenlerle birlikte hala antrenmanlarımıza devam ediyoruz.Rahmetli Altan AKGÜN hocamızdan sonra O’na olan vefa borcumuzu bir nebze olsun ödeyebilmek için okullar arası bisiklet yarışı düzenledik. Köy okullarından başlayarak ilkokullarda teorik ve pratik bisiklet eğitimi verdik.

Spor; bir yaşam felsefesi olup bu felsefe ile büyüyen çocuklar iş ve sosyal yaşamlarında disiplinli ve ahlaklı insanlar olarak yaşarlar. Sporla uğraşan çocukların; günümüzün en büyük belası olan uyuşturucuyla ya da başka kötü alışkanlıklarla tanışması da söz konusu olmaz. Kdz.Ereğli için çok büyük bir şans olan Gençlik Spor İl Müdürümüz Ahmet KARAYILMAZ ve İlçe Müdürümüz Adem ÇELİK’in de katkısıyla Kdz. Ereğli’deki en büyük hedefim, geçmişte hocalarımızın bize yaptığı gibi mümkün olduğu kadar çok çocuğu spor ahlakıyla tanıştırabilmek ve bu kültürü yaşam felsefesi haline getirmelerini sağlamak. Örneğin; kış aylarında köy okullarında teorik yelken eğitimi verip, yazın bu çocukları denizle buluşturmayı hayal ediyorum. Aynı şekilde Denizcilik Lisesi ve Fakültesindeki teorik eğitim gören öğrencilerin de deniz pratiğiyle tanışmalarını sağlamak istiyorum. Her çocuğun en az bir spor dalıyla ilgilendiği günler görmek ümidiyle…

Leave A Reply