Kdz. Ereğli Beşiktaş Taraftarları Derneği

0

Her dönem düzenli olarak proje gerçekleştiren, organizasyonlar yapan derneklerden biri olan Kdz.Ereğli Beşiktaş Taraftarları Derneği Başkanı Sayın Tarkan Adik’ten bu sayımızda Dernek ile ilgili bilgi aldık.

Kdz. Ereğli Beşiktaş Taraftarları Derneği hakkında bize kısaca bilgi verebilir misiniz? Derneğiniz hangi yıl kuruldu ve kuruluş amacınızdan bahseder misiniz?

Bu sene Kurucu Başkanı olduğum Kdz. Ereğli Beşiktaş Taraftarlar Derneğinde 7. yılımızı doldurduk. 2009 yılında Beşiktaş şampiyon olduktan sonra arkadaşlarla birlikte toplandık Kasım ayı içinde derneğimizi kurduk. Çıktığımız bu yolda, hiç kimseye taviz vermeden tüm arkadaşlarımızla sırt sırta, omuz omuza, birlik ve beraberlik içerisinde yürüyerek Kdz. Ereğli´ye faydalı olacak sosyal sorumluluk projeleri geliştirmenin yanı sıra Beşiktaşımıza destek vermek amacıyla hareket ediyoruz. Tüm bu faaliyetlerde üyelerimiz, ailelerimiz, eşler ve çocuklarımız ile hep birlikte hareket ediyoruz. Özellikle gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri konusunda Türkiye’de başarılı bir konumda yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Farklı kurumlar tarafından 5 kere yılın derneği ödülüne layık görüldük. Bugün 1000’e yakın üyemiz var. Süleyman Seba anısına Belediyeye talepte bulunup sokağımızın adını bile ‘Süleyman Seba Sokak’ olarak değiştirdik.

Bu güne kadar hangi alanlarda projeler gerçekleştirdiniz? Bu projelerden en ses getireni hangisiydi?

Bir etkinlik takvimimiz var ve bu takvime çok sadık kalıyoruz. Gelenekselleri aksatmadan mutlaka her sene bunlara farklı projeler de katmaya devam ediyoruz. Her sene 1903 ağaç dikimi, 1903 aşure dağıtımı, her 23 Nisanda sahilde stant kurup çocuklara 1903 tane boyama hikaye kitapları dağıtımı, kırtasiye yardımı, Ramazan ayında koli yardımı devam etmekte. Her sene sünnet yapıyoruz ki bugüne kadar toplam 350-400’ün üstünde çocuk sünnet ettirdik. Sünnet şölenlerinde mahşerin dört atlısı dediğimiz çocuklara saat, bisiklet, futbol topu ve uzaktan kumandalı araba veriyoruz. Kadın kollarımız tarafından kermesler düzenleniyor ve Kdz.Ereğli’de bulunan okullara Futbol, Voleybol, Basketbol topları hediye ediyoruz. Bayramda kurban dağıtımı, 8. sini gerçekleştirdiğimiz kan bağışı kampanyası gibi etkinlikler de devam edecek. Lösemili çocuklarla ilgili bir çok projemiz de devam etmekte. Lösemili çocukların hayata tutunabilmesi için ülkemizde en büyük eksik Kök Hücre. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz kan kampanyası ile birlikte yaptığımız kök hücre kampanyası bizi en çok tatmin eden projelerden biriydi. İlk defa bir Taraftar Derneği Kök Hücre Toplama kampanyası düzenledi. O dönem için Kan Bankası stoğunu doldurduk.

En çok ses getiren projeyi soruyorsanız eğer; 2015 yılında Kulübümüzün 112. kuruluşyıl dönümünde 112 kişilik Sazdan Adam grubuyla birlikte Cehennemağzı Mağaralarında gerçekleştirdiğimiz ‘Demba ba’ performansıydı. Bu klip birçok Ana Haber Bülteninde ve gazetede yer aldı. En az 50 radyocu-televizyoncudan telefon aldım bu konuyla ilgili. Ereğli’nin tanıtımına bir nebze de olsa katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize.

Bu dönem hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?
Şu an önümüzdeki en önemli proje lokali büyütme ile ilgili. Büyütebilirsek alkollü, alkolsüz ayrı oturma yerleri, Çocuk odası, toplantı salonu, namaz kılınabilmesi için bir oda da bulunan büyük bir lokalimiz olmasını istiyoruz. Burası Beşiktaş Taraftarları Derneği ama her kesimden her taraftara açığız. Bu sebeple de daha büyük bir mekana ihtiyacımız var. Bu kapıdan giren hiç kimseyi eli boş çevirmedik bu güne kadar. Her şeyden önemlisi de burası bir aile ortamıdır. Maçlarımızı eşler, çocuklarla birlikte izleriz. Burada küfür yoktur.

Diğer kamu ve sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler gerçekleştiriyor musunuz?
Fakülteden gelen öğrencilere projelerinde destek oluyoruz. Öncelikle Türkiye’de bir ilk olarak Kdz.Ereğli’de gerçekleştirdiğimiz ve çok önem verdiğimiz ‘Renklerin Kardeşliği’ projesi var. İlçemizdeki Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor taraftarlar dernekleri ile birlikte çeşitli projelerde her zaman beraber hareket ediyoruz. Başkanlar arasında sürekli iletişimde olduğumuz bir whatsapp gurubumuz var. Birlikte engelli arkadaşlarımıza yemek verdik, Kan Bağışı Kampanyaları düzenledik, Şehit ve Gazilerimize mevlüt okuttuk. Birlikte bu tür projelerimiz devam edecektir.

Sizce sportif alanda Ereğli ne hangi seviyede ve bunu geliştirmek için neler yapılabilir?
Kdz.Ereğli’de çocukların enerjilerini atabileceği bir havuzumuz, tenis kortumuz, kaykay alanımız, kapalı basketbol sahamız ne yazık ki yok. Bunun için çalışmalar devam ediyor bildiğimiz kadarıyla; umarız en kısa sürede sonuçlanır. Ben şöyle özetleyeyim Ereğli’ye Emniyet Müdürümüz göreve başladığında her gün okul önlerinde uyuşturucu madde yakalıyordu. Bu gerçeği bir an önce tersine çevirmek için çocukları spora yönlendireceğimiz alanlara ihtiyacımız var. Okullarda spor kompleksleri veya tüm okulların kullanabileceği büyük kapasiteli bir spor kompleksi gerekiyor.

 

Leave A Reply