Empatik Kafe ‘Demgoodcoffee’

0

Her sayımızda birbirinden güzel projeler gerçekleştiren derneklere ve projelerine yer verdiğimiz ‘sivil düşün’ sayfamızın bu sayıdaki konuğu ‘Dem Derneği’ ve sağır, işitme engelli bireylerle bir arada çalıştıkları ‘Demgoodcoffee’.

Dem Derneği, İstanbul’da faaliyet gösteren “Başkasının yarını ol” mottolu, empati temelli sosyal sorumluluk projelerini ve sosyal girişimleri hayata geçirmek için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu. Bu dönem ki hedefi, duyan yani dominant olan toplum ile sağır toplumunun diyalog kurması için keyifli bir platform yaratmaktı. Kahve dükkanı ise bu diyalog için güzel bir araçtı.

Derneğin kuruluş hikayesi Amerika’da medya ve tarih üzerine eğitim alan Ayşe Damla İşeri ile başlıyor. Türkiye’ye döndüğünde gazetecilik stajı yaptığı sırada meslekle ilgili beklentilerinin gerçekle uyuşmadığını hayal kırıklığı ile fark ediyor. Yaşadığı hayal kırıklığının temelindeki sorunun meslekteki iletişim sorunu olduğunu anlamasıyla, yolu sivil toplum kuruluşlarına ve işitme engellilerle çalışmaya doğru kıvrılıyor. Bir süre sonra da, duyan toplum ile sağırlar ve işitme engelliler arasındaki iletişimsizlik halinin somut diyalog problemi olduğunu ve sivil topluma iyi bir başlangıç olduğunu düşünerek Dem Derneği’ni kuruyor. Arkadaşları ve yakın çevresi ile birlikte, sevgiyle ve sağduyuyla hizmet edebileceği bir yola çıkıyor.

Dem kelimesi, demos’tan yani insandan, halktan, demlenmişlikten, deneyimlenmişlikten geliyor. Dem Derneği, bir çatı olarak bir çok sosyal girişimin çatı kuruluşu olmak için çalışıyor. Bunlardan ilki olan Demgoodcoffee’yi kurmak için dernek aktif olarak bir buçuk yıl çalışmış. Sağırlarla ve işitme engellilerle empati temalı bu girişim İstanbul Beşiktaş’a sımsıcak bir mekan kazandırmış. Burası bir kahve dükkanı olmanın ötesinde çok amaçlı bir paylaşım, empati ve proje merkezi olarak düşünülmüş. Diğer kahve dükkanlarından en büyük farkı ise; sağır ve işitme engelli bireylerle bir arada çalışmaları ve siparişlerinizi işaret dili kullanarak verebilmeniz. Nitelikli güzel kahveler sunulan mekanda, işitme engelli arkadaşlar konukları ağırlıyorlar. Hemen girişte bulunan tablette, ‘’merhaba, lütfen, istiyorum, şekerli, şekersiz’’ gibi temel işaret diliyle anlatabileceğiniz hareketler yer alıyor. Tabletten bakarak dilediğiniz türde kahveyi, dilediğiniz şekilde sipariş verebiliyorsunuz. Bunun dışında sipariş kartları, duyan kolaylaştırıcı rol oynayan çalışanlar da size sipariş vermenizde yardımcı oluyorlar.

Bu oluşumun temel amacı; toplum içerisinde işitme engelli ve sağırlara karşı acıma duygusunu yenmek. Ortaklık ve girişimci desteğiyle hayata geçen Demgoodcoffee’den elde edilen, hissesi oranındaki % 30’luk pay Dernek bütçesine katkı sağlıyor ve gerçekleştirilecek diğer projeler için harcanıyor. Sürdürülebilirliğini sadece bağış ve aidatlar üzerine kurgulamak istemeyen Dem Derneği, bu tavırla kendi gelir modellerini de kendi yaratıyor. Bu sosyal ağı yaymak hedefinde olan Dem, kahvenin birleştirici gücünü kullanarak bir kafe açma; işiten ve işitemeyen insanları bu güçle bir araya getirme arzusunu gerçekleştiriyor.

Başkasının yarını olmak için kurulan bu güzel dernek; Türkiye’de derneklerin büyük ölçüde ayakta kalabildiği bağış ve aidat gelirleri yerine; gelir modellerini yatırımlarından alabilecekleri ve sosyal fayda üretirken eş zamanlı olarak potansiyel karı tekrardan sosyal faydaya entegre edebilen bir sistem olduğu için de özel bir konumda bize göre. www.demgoodcoffee.com‘dan Türk işaret dili ile istediğiniz kahveyi nasıl sipariş edebileceğinizi öğrenin. Yolunuz İstanbul’a, Beşiktaş’a düşerse bir uğrayın. Ve daha önce yaşamadığınız bir empati deneyimi yaşayıp kahvenizi keyifle yudumlayın. Bu tarz projelerin tüm Türkiye’de sık rastlanan detaylar olduğunu görebileceğimiz günlere kavuşacağımız ümidiyle… Sevgiyle…

Leave A Reply