Dil Öğrenmeyi İstemek ve Sevmek,Mehtap KINAY

0

Yabancı dil, özellikle de İngilizce öğrenmek ya da öğretmek ülkemizde hep sorun olmuştur. Yıllarca İngilizce eğitim alırsınız, ama sıra konuşmaya gelince tutulur kalırsınız. Böyle durumlarda ise ilk aklınıza gelen eğitim sistemini eleştirmek olur.

Elbette eğitim çok önemli, yabancı dil öğretmeniniz çok önemli. Ama öncelikle ikinci bir dil öğrenmeyi istemeli ve sevmelisiniz. Öğrenmeye başladığınız dili kullanmak için fırsatlar yaratmalısınız. Ki bu da günümüzde oldukça kolay çünkü teknoloji bizlere bu konuda bir çok seçenek sunuyor.

Diğer tarafta, bu eğitimi doğru verebilmek de çok önemli. Yıllar önce İngilizce dil bilgisi ağırlıklı eğitim yapılırdı.

Yabancı dil öğrenen öğrenci anadilinden daha iyi bir gramere sahip olurdu. Ama ne konuşabilirdi, ne de konuştuğunu anlayabilirdi. Eğitimciler günümüzde bu anlayışı yıkmaya çalışıyor. Ama tabii ki bir çok öğretmen için klasik eğitimden ayrılıp, teknolojiyi kullanarak yeni beceriler kazanmak oldukça zor oluyor. Bu yüzden de günümüzde İngilizce  eğitimi ilginç bir noktada. Müfredat daha çok becerilere dayalıyken bir çok öğretmen klasik yöntemden çıkmak istemiyor.

‘Bir lisan, bir insan’ bana göre çok önemli bir sözdür. Bir dilin bile yetmediği bu teknolojik dünyada, İngilizce dil eğitimine daha çok ağırlık vermemiz ve bu konuyu gerçekten önemsememiz gerekmektedir.

 

Leave A Reply