Cıbıroğlu Konağı’ndan Kent Müzesi’ne…

0

Kent müzeleri; Kent kimliğini ve kentlilik bilincini geliştiren, bir sivil platform oluşturarak tarih mirasının korunmasında aktif rol oynayan, kentin bir bütün olarak ve derinliğine tanıtımına yardımcı olan, uzmanlaşmış iletişim, eğitim, koruma ve kültür merkezleri olarak öne çıkıyorlar.

Gelecekte kent müzeleri; sadece kent tarihi hakkında bilgi edinip gezip çıkacağınız bir yer değil; çocukların interaktif olarak katkıda bulunduğu ve öğrendiği, yaşayan sivil diyalog merkezleri olarak kent yaşamında hak ettiği yere kavuşacaktır.

Kdz.Ereğli’nin M.Ö 2500’lü yıllara dayanan geçmişi hakkında bilgi edinebileceğiniz Kdz.Ereğli Kent Müzesi; Türkiye’nin 17. Kent Müzesi…

Çekül Vakfı temsilcisi Raif Tokel’in projesi olan Kdz.Ereğli Belediyesi Kent Müzesi Projesi; 2011 yılında yazılmış; BAKKA ve Tarihi Kentler Birliği’nin de katkılarıyla Kdz.Ereğli Belediyesi tarafından eski Cıbıroğlu Konağı restore edilerek 2014 yılında Ereğlililerin de katkısıyla hizmete açılmış. Katlarda sergilenen panolardan Ereğli’nin tarihsel gelişimi ve bilinen önemli yerleri hakkında bilgileri görebiliyorsunuz. Müze içinde yüz yıla yakın döneme ait 341 adet materyal sergileniyor.

Cıbıroğlu Konağı; 19. yüzyılda Rum ustalar tarafından yapılmış ve Marsilya tipi kiremitle kaplanmış. Konak; Kdz. Ereğli’nin ileri gelen ailelerinden “Mısırcılar” lakaplı Cıbıroğlu ailesine ait olduğu için, yörede “Cıbıroğlu Konağı” adıyla da biliniyor. Geleneksel Kdz. Ereğli konutu özelliklerini taşıyan yapı, yerel malzemeler kullanılarak yerel ustalar tarafından yapılmış ve zemin kat üzeri iki kat olup; haç planlıdır.

Müzenin büyük kapısından girince sizi; yörede “taşlık” adı verilen uzun bir giriş salonu karşılıyor. Burası; Kdz.Ereğli’nin sembollerinden olan Herkül’e ithafen ‘Herakles Salonu’ olarak adlandırmış.
Hemen solunuzdaki bölümde ise, yine Yunan Mitolojisinde bir çok tarihçi tarafından da konu edilen, Argonotların Altın Post Serüveni sırasında Kdz.Ereğli’ye uğraması anısına, danışma masası olarak da kullanılan bir maket gemi göreceksiniz.

Girişin sağındaki sinema ve toplantı odasına 1950’li yıllarda Türk sinemasının önemli simalarından olan Ereğli’li Halil Paşa’nın oğlu Temel Karamahmut’un adı verilmiş. Yine zemin katta Herakles salonunun sonunda, sağda eskiden de mutfak olarak kullanılan bölümde ise konaktaki kadınların yufka açan mizansenini görebilirsiniz.

Zemin katın üzerindeki her iki katta da dörder oda bulunmakta ve bu odalarda Ereğlililerin de katkıları sayesinde, yörede geçmişte kullanılan eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca müzede tarih araştırması gerçekleştirmek isteyenlerin kullanımına sunulmak üzere bir de Tarih Araştırmaları odası da mevcuttur. Üst katlara çıkarken kafanızı kaldırdığınızda; tavandaki süslemelerin aslına sadık kalınmaya çalışılarak restore edildiğini göreceksiniz.

Ekim ayında ilk defa Kdz.Ereğli Belediyesi Kent Müzesi’nde Resim Sergisi düzenlenmiş. Böylece bundan sonra gerçekleştirilecek olan sergi ve kültürel etkinliklerin başlangıcı yapılmıştır.
Ünlü ressam Osman Zeki Oral’ın evinin de bulunduğu Akarca Mahallesinde yer alan müze; Pazartesi günleri hariç her gün 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Kent Müzesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve yöresel tarihi aydınlatacak eski eşyalarınızı bağışlamak için Kdz.Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Adres: Karadeniz Ereğli Kent Müzesi Akarca Mahallesi, Akkuyu Sokak, No:37

Leave A Reply