Wi-Fi İnternet Her Yerde, Uğur Özkan

0

Son on beş yıldır hemen her yerde yemek, su gibi temel ihtiyacımız internet. Teknolojinin ilerlemesi bize kullanım alanlarının genişlemesini de beraber sundu. Kimi yerlerde yatırım maliyetleri de arttı tabii ki. Asıl önemi olan ise günümüz şartlarında zamanı en iyi şekilde kullanabilmek ile alakalı.

Graham telefonu, Edison ampulü, Tesla alternatif akımı bulduğundan beri kablosuz iletişim araçları askeri, sağlık ve sosyal hayat için bir bütün oldu. Bir çok buluş bir sonraki nesil için inanılmaz kapılar açtı. Mobil yaşam diye bir kavramımız var artık. Peki biz teknolojiyi kendi ihtiyaçlarımız için ne kadar etkin kullanıyoruz? 60 saniyede internette neler oluyor hiç düşündünüz mü?

Size önemli bir açıklama sunayım 60 saniyede yapılanlar hakkında; Spotify’de 14 yeni şarkı yükleniyor, 70 yeni internet sitesi için alan adı alınıyor, iTunes’ten 15 binvideo ve müzik içeriği indiriliyor, 347 yeni Wordpress Blog açılıyor, 571 yeni internet sitesi kurulup kullanıma açılıyor, Walmart’da 17 bin işlem gerçekleştiriliyor, Tumblr’a 20 bin yeni fotoğraf yükleniyor, 204 milyon e-mail gönderilip alınıyor, Instagram’da 3.600 fotoğraf yükleniyor, Pinterest’de 11 bin aktif üye bulunuyor, LinkedIN’de 11 bin profesyonel kurumsal arama gerçekleştiriliyor, Amazon.com’da 83 bin dolarlık alışveriş gerçekleşiyor,Snapchat’de 104 bin resim paylaşılıyor, Twitter’da 278 bin tweet atılıyor, Flickr’da 20 milyona yaklaşan fotoğraf gösteriliyor, Skype’da 1.4 milyon kullanıcı görüntülü iletişim sağlıyor, Facebook’da 41 bin durum paylaşımı, 1.8 milyon beğenive 350 GB data kullanılıyor, Youtube’a 72 milyon video yükleniyor ve 2 milyon Google araması gerçekleşiyor.

Tüm bunlar sadece bir dakika içerisinde yaşandı. İnterneti bu şekilde kullanıyorsak ihtiyaç dâhilinde hız ve verimlilik de ön plana çıkıyor. Bu bağlamda her kurumun kullanıcılara sunduğu çok değişik internet paketleri var. İnternet paketini kendi bulunduğunuz muhitin alt yapısına göre belirlemeyi unutmayın. Evdeki kullanıma göre akk (adil kullanım kotasını) tercih edin. Bir çok sözleşme ve taahhüt imzalandığı için tercih değişiklinde ekstra maliyetler ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yüklenici firma genelde haklı çıkmaktadır.

İnternet öğrencilerimizin ev ödevlerinden büyüklerimizin fal bakması ve okey oynayışına kadar geniş bir yelpaze. İhtiyaca göre alt yapıların yetersiz olduğu coğrafyamızda wi-fi cihazları kilometrelerce mesafelerde bize çözüm sağlayabiliyor. İstenilen hız ve limitlere uygun maliyetlerle kavuşabiliyoruz. Wi-fi çözümleri ilçemiz dahil artık her yerde olacak. Tabii ki bununla birlikte işletmelerin ve bizlerin dikkat etmesi gereken yasalar ve uygulamalar var. 5651 log lama (kayıt tutma ) yasasını herkesin bilip incelemesigerekiyor. Günümüzde her şeyin sanal dünyada yapıldığını düşünürsek bu güvenlik uygulamalarının faaliyete geçilmesi kaçınılmazdır.

Devlet bu uygulamayı zaten zorunlu tutuyor. Okullarda , kafelerde, ofislerde aklınıza gelebilecek her yerde olması gerekiyor. İşletmeler ve biz kullanıcılar suç riskine girmeden gerekli önlemleri alalım. Teknolojiyi kullanırken bilgi güvenliğimizi elden bırakmayalım.

Leave A Reply