Nezih KULEYİN > SEMOR A.Ş. Kurucusu

0

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1955 yılında Trabzon’da, doğdum. İlk, Orta ve Lise eğitimimi Kdz.Ereğli’de tamamladım. Hacettepe Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdim. Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezinde işe başladım. Türkiye Bilişim Derneği’nin başkanlığını yaptım. Daha sonra TOSYÖV’de Genel Sekreterlik ve Başkan Yardımcılığı yaptım. Kongre organizasyonu ve danışmanlık yapmak üzere SEMOR adlı şirketi kurdum. İlk basılı yayınım, 1982’de TBD tarafından “Bilişim Sistemlerinde Belgeleme” adıyla yayımlandı. Türkiye’nin ormanlarıyla ilgili çalışmam Sosyal Development Paper tarafından basıldı. Bilim ve Sanat Ankara Rehberi hazırladığım sözcük öykülerini her ay yayımlandı. Hayat İçin Bir Kahve Molası adlı kitabım Notos Yayınları tarafından basıldı. Hala Bilişim Dergisi’nde yazmaya devam ediyorum. Çeşitli televizyon ve radyo kanallarında haftalık programlar yapıyorum evli ve iki çocuk babasıyım.

En son ne zaman Ereğli’ye geldiniz? Bu süreçte Ereğli’de nelerin değiştiğini düşünüyorsunuz?
Altı yıl kadar önce günübirlik geldim. Modern bir kent oldu ama bizim çocukluğumuzdaki doğanın kaybolduğunu da üzülerek fark ettim.

Ereğli’nin en çok neyini özlüyorsunuz?
Tabii ki sahilde yürüyerek gidip Çınaraltı’nda ayran içmeyi özlüyorum…

Ereğli ile ilgili hatırladığınız yada unutmadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Benim unutamadığım anım; çocukluğumda Ereğli’nin adı konusunda yaptığım o meraklı araştırmadır ki sonradan onu bir çok yerde anlattım.

Ereğli denildiğinde aklınıza gelen 3 şey?
Sahil Yolu, Çilek, Çınaraltı Kahvesi

İşinizin dışındaki vakitlerinizde neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Okuyor, yazıyor ve televizyon, radyo programları yapıyorum.

Hayatta size en mutlu eden şey nedir?
Yoksulluğun ortadan kalkması beni mutlu ederdi.

Leave A Reply