Nalan ALACA > İllustratör

0

nalanalaca2 Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1980 Yılında Kdz. Ereğli’de doğdum. Kdz. Ereğli Süper Lisesi’nden mezun oldum ve İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı’nda eğitimime devam ettim. 2007 yılına kadar çeşitli özel kuruluşlarda Grafik Tasarımcı olarak çalıştım. 2007 Yılında yazılımcı bir arkadaşımla butik bir Tasarım Ajansı kurduk ve çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanısıra çocuk kitabı illüstrasyonları yapıyorum. Radikal’in Kitap eki için çalışmalar yaptım. Kafasına Göre dergisinde düzenli olarak, Tübitak Yayınları-Meraklı Minik dergisine de aralıklı olarak illüstrasyonlar yapıyorum.

En son ne zaman Ereğli’ye geldiniz? Bu süreçte Ereğli’de nelerin değiştiğini düşünüyorsunuz?
Ailem Akçakoca’ya yerleştiği için pek sık gelemiyorum. En son 2015 yazında geldim, Binaların çoğaldığını fark ettim fakat Ereğli’nin güzelliğini, yapısını bozan bir durum görmedim, aksine gelişmeler olmuş. Tabii bunlar benim gördüğüm kısımları.

Ereğli’nin en çok neyini özlüyorsunuz?
Yürüyerek okula giderdik, herkes birbirini şahsen olmasa da tanırdı, huzurlu bir ortam vardı. Ben Erdemir Lojmanları’nda büyüdüm, her cumartesi hangi filmin oynadığını bilmeden toplanıp sinemaya giderdik, hep beraber plaja giderdik, kışın hep beraber kayardık. Tam bir mahalle çocukluğu yaşadım. İster istemez İstanbul’la karşılaştırıyorum ve diyorum ki çok güzel yerde büyümüşüm ve çok şanslıyım. Ereğli’nin o huzurlu ve güvenli ortamını özledim.

selviboylumalyazmalimEreğli ile ilgili hatırladığınız yada unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Küçük bir çadır kamp alanı vardı, yazları 2-3 aile çadır kurardık. Orada kendimi bambaşka bir dünyadaymışım gibi hissederdim. Kendi çapımda büyük bir macera yaşardım. Orada babamın bize yüzmeyi öğrettiğini hiç unutmam.

Ereğli denildiğinde aklınıza gelen 3 şey nedir?
Lojmanlar, Çınaraltı ve Yalı caddesi (Tarihi bir dokusu vardı, çok severdim)

İşinizin dışındaki vakitlerinizde neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Boş zamanlarımda, çizim yapıyorum, heykel yapıyorum. Animasyon yapmak hayalim olduğu için onun üzerine çalışmalar yapıyorum. Kısacası üretmeyi seviyorum. Bol bol film, dizi ve animasyon izliyorum. Konsol oyunları oynuyorum.

Hayatta sizi en mutlu eden şey nedir?
Başarılı olmak, yeni şeyler öğrenmek ve yeni yerler keşfetmek.

Leave A Reply