Kdz. Ereğli Yelken İhtisas Kulübü

0

Yelkencilik denize âşık olan, denizle iç içe olmayı seven her denizcinin bir gün yapmak istediği bir spordur. Hissettirdiği duyguları göz önüne alırsak motor ve yatlarla kıyaslanamayacak derecede sakinleştirici ve eğlencelidir. Motor sesi olmadan teknenin bordasına çarpan dalga sesleri, rüzgârın hissedilmesi vücudun adrenalin salgılamasına neden olur. Salgılanan hormonlar hem vücutta fizyolojik değişikliklere sebep olur, hem de psikolojik açıdan kişiye destek olurlar.

Yelkencilik sadece tedavi amaçlı değil, insanların gelişimi üzerinde de birçok faydası bulunan bir spordur. Yani yelken için; sporun yanında çok önemli bir eğitim aracı olduğunu da söyleyebiliriz. Yelken sporu özgüven, anı yönetme, takım ruhu, gözlem yapma,stratejik düşünme gibi birçok konuda kişinin gelişimini sağlar. Bunları yapmasına vesile olan unsurlar ise su, rüzgâr, hedef, rakip, tekne, zaman ve kendisidir. Bir yelken sporcusu diğer spor dallarına oranla 300 kat daha fazla veriyi analiz etmektedir.

Yelken sporuyla
– Daha kararlı bireyler
– Daha sabırlı bireyler
– Daha çevreci bireyler
– Daha saygılı bireyler
– Daha dürüst bireyler
– Analitik düşünme kabiliyeti yüksek bireyler
– Takım çalışmasına yatkın bireyler
– Daha cesur bireyler yetişmektedir.

İlçemiz için büyük bir şans olan Kdz. Ereğli Yelken İhtisas Kulübü’nün kuruluşunu, branşlarını ve yelken sporu hakkında merak ettiğimiz diğer konuları; kulübün başkanı Metin Akman’a sorduk.

Kdz.Ereğli Yelken İhtisas Kulübü; 1994 yılında iyi bir yelkenci olan iş adamı Tayfun Arık Başkanlığında ve Kurucu üyeler Özel Eroğlu, Rahmetli Erdoğan Erbağı’nın katkılarıyla kurulmuş. Gururla söyleyebiliriz ki; kulüp, Karadeniz’de yelken kulüpleri arasında yelken branşında en fazla faaliyet gösteren kulüp. Hatta Karadeniz’de sadece Kdz. Ereğli Yelken Kulübü’nde windsurf ve radyo kontrollü 1 metre yat sınıfı faaliyeti gerçekleştiriliyormuş.

Kısacası kulüp; OPTİMİST (7-15 yaş), LASER (15 yaş üzeri), WİNDSURF (12 yaş üzeri), İOM sınıflarında faaliyetler gerçekleştirmekte ve ulusal yarışlarda bizi temsil ediyor.

Ereğli’de yelken sporuna ilgi oldukça fazla. Yelken Kulübü ise bu talebi imkanları dahilinde her yıl onlarca çocuk ve genci deniz ve yelkenle buluşturarak gerçekleştirmeye çalışıyor. Metin Bey, yelken sporuna başlamak için en küçük yaşın 7 olması gerektiğini ve yelkenci adayının yüzme biliyor olması gerektiğini belirtiyor. En önemlisi de üst yaş sınırı yok; tabiri caizse yelkensporu 7’den 77’ye herkes tarafından yapılabilecek bir spor dalı.

Bir çok kişi hatırlayacaktır, ilçemizde yıllar önce Erdemir bünyesinde yelken branşında faaliyetler gerçeklestiriliyor ve bu alanda sporcular yetiştiriliyormuş. Fakat kurum tarafından bu branşın kapatılması, sonrasında ilgi alakanın yeterince gösterilmemesi sebebiyle ilk bölümde belirtilen isimler başta olmak üzere bu spora gönül verenler tarafından Ereğli Yelken İhtisas Kulübü kurulmuş ve şu an Türkiye şampiyonları ve birçok milli sporcu bu külüp tarafından yetiştirilmeye devam ediyor.

Yelken Kulübünün sportif ortamının korunması amacıyla üye başvurusu yapan kişilerin üye olabilme şartı olarak yelken sporu yapıyor olmaları veya aktif bir yelken sporcusunun velisi olmaları gerekiyor. Şu an için bu kriterleri sağlayan yelken gönüllüsü 80 üye bulunuyor.

Metin Bey bilgileri bizimle paylaştıkça övünerek söyleyebiliriz ki; Karadenizdeki yelken kulüpleri arasında en fazla lisanslı sporcuya sahip Kdz.Ereğli Yelken İhtisas Kulübü. Şu anda lisanslı 57 sporcu bulunuyor ve bu sporculardan 20’si yarışmacı düzeyinde. Bugüne kadar kulüp, laser sınıfında Ulusal derecelerin yanı sıra, Milli takıma Karadeniz’den ilk sporcuyu göndermiş ve bu sporcumuz Avrupa Şampiyonasında Ereğli’mizi ve ülkemizi temsil etmiş. Ayrıca rüzgar sörfü tecno 293 sınıfında Türkiye 3. ve 2.’sini çıkarılmış.

Metin Bey ayrıca yelken sporunun zorluklarını şu şekilde özetliyor; “Biz ağırlıklı olarak bu spora gönül veren üyelerimizin ve sporcu velilerimizin katkılarıyla varlığımızı sürdürüyoruz. Gerek malzeme fiyatları, antreman, personel giderleri, gerekse güvenlik amacıyla kullandığımız botların yakıt maliyetlerini de göz önüne alırsak maalesef yelken sporu pahalı bir spor. Bugüne kadar malzeme konusunda en büyük desteği Federasyon Başkanımız Sn.Serhat Belli’den aldık. Sizin aracılığınızla kendisine bir kez daha teşekkür ederiz. Zaman zaman Gençlik Spor İl Müdürlüğü de malzeme desteğinde bulunuyor ama bu çok yeterli olmuyor. “Kdz.Ereğli Yelken İhtisas Kulübü, Ereğli’de amatör kulüpler arasında gerçekleştirilen faaliyetlerle de ön plana çıkıyor ve bugüne kadar daha önce Ereğli’de yapılmayan organizasyonlara ev sahipliği yapılmış. Bunlar;

– Türkiye Windsurf Şampiyonası Finali (2011)
– Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Fak. öğrencileri yelken eğitimi(2012)
– Karadeniz Bölge kupası(2014)
– İOM Türkiye şampiyonası(2015)
– Rotary Kulübü Uluslararası Kısa Dönem Yaz Kampı (2014-2015) (2015- 2016)

Yelken Kulübü, bu güne dek sadece yelken değil aynı zamanda amatör denizciliğe de hizmet etmiş ve etmeye devam ediyor. Kulüp bünyesinde; Zonguldak AFAD, Zonguldak UMKE, Ereğli Belediyesi İtfaiyesi ve Düzce AFAD gibi kurum personellerine eğitimler verilerek sertifikalandırılmış. Metin Bey, şu an başkanı olduğu Yelken İhtisas Kulübü’nün bu tür kurumların yapmış olduğu faaliyetlerde, küçük de olsa katkıda bulunmuş olmalarının kendilerini mutlu ettiğini belirtiyor.

Yaz aylarında olduğumuz bu dönemde özellikle bölgemizde yaşayan ailelerimize, çocuklarının genç yaşta öğrenmeye başlayabilecekleri bu sporunu tavsiye ediyoruz. Kdz.Ereğli Yelken İhtitas Kulübü bünyesinde belirli dönemlerde deneyimli hocalar eşliğinde gerçekleşen eğitimleri ve faaliyetlerini takip ederek, her açıdan desteklemelerini tavsiye ediyoruz.

Leave A Reply