Ereğli İtfaiyecileri, Doğa Sporları Arama ve Kurtarma Derneği (ERİDAK)

0

ERİDAK hakkında bize kısaca bilgi verebilir misiniz?

14.11.2011 tarihinde Van depremi sonrası gönüllü itfaiyeciler ve itfaiye personeli tarafından kurulan ve Zonguldak Bölgesinde tek ‘Arama ve Kurtarma’ derneğidir. Zonguldak bölgesi, 2. derece deprem bölgesidir. 1. derece deprem bölgelerine en yakın ilçe Kdz. Ereğli olmasından dolayı, bölgemizde arama kurtarma derneğinin kurulması ve sürekliliğinin sağlanması gerekmekteydi. Biz Ereğli İtfaiyecileri, Doğa Sporları Arama ve Kurtarma Derneği olarak bölgemizdeki bu eksikliği tamamlamak amacı ile böyle bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Derneğimiz; doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkili ve imkânı dâhilinde tüm koşullarda, zor durumda kalmış ve yardım talep eden herkesin yardımına koşan, bunu yaparken eğitimli, disiplinli, standartları yüksek ekipmanlar kullanan, toplumu bilgilendiren, eğiten ve tamamen gönüllülük esasına dayalı 110 üyeden oluşan bir sivil toplum kuruluşudur.

Bu dönem hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?
İlçemizde doğa güzelliği olan, tarihi yapılara sahip bölgelere “Ölüce Feneri, Balı Su kemerleri, radar tepesi, soğanlı suyu mevkii, eski kepez köyü osman tepe mevkii ve Gümeli Beldesinde bulunan dünyanın en yaşlı porsuk ağaçları bölgesine olmak üzere 5 farklı bölgeye toplamda 600 kişinin katılımı ile doğa yürüyüşleri (Trekking) düzenlenmiştir. Önümüzdeki günlerde Çaylıoğlu Kayalıdere şelaleleri, Zonguldak bölgesinin en yüksek tepesi olan Bacaklı zirvesine, Karaağaç ve Sarıgöl mevkilerine halkın katılımı ile Doğa yürüyüşleri düzenlenecektir. Düzenlenen Doğa yürüyüşlerinin sonunda bölgelerin güzergah haritaları, görselleri, tarihi açıklamaları, doğa güzellikleri broşür haline getirilecektir. Bastırılacak olan broşürler Şehir dışındaki Turizm şirketlerine gönderilerek bu bölgelere il dışı ve yurt dışından turistlerin gelmeleri sağlanacak olup, bölge turizmin gelişiminde katkı sağlanılacaktır.

Geçmişteki projelerden en ses getireni hangisiydi?
Eridak Arama ve Kurtarma Derneği eğitim binasında Ev Hanımlarına “ev kazaları; düşmeler ve çarpmalar, kesilmeler ve sivri cisim saplanmaları, yabancı cisim (sıvı ve dış etkenler) nedeni ile boğulmalar, zehirlenmeler (sindirim, solunum ve deri yolu zehirlenmeleri), yanıklar ve haşlanmalar, elektrik çarpması, sıkışmalar, ateşli silahlar, bisiklet kazaları” ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitimler verilerek ev kazası oranlarında düşüş meydana geldiği görülmüştür. Ev Hanımlarına teorik ve uygulamalı olarak İlkyardım eğitimleri de verilmiştir.

Diğer kamu ve sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler gerçekleştiriyor musunuz?
İlçemizde faaliyet gösteren Kent Konseyi, Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve Eridak Arama Kurtarma Derneğimiz ile birlikte 2014 yılında Leonardo da Vinci projesi kapsamında 14 günlük Almanya Münih-Ausburg kentlerinde Gönüllü İtfaiyecilik ve Arama Kurtarma çalışmaları konusunda karşılıklı istişare çalışmaları yapılmıştır.

İlçemizde bulunan Sivil toplum kuruluşlarından Kdz. Ereğli Tarih Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği, ilçemizdeki Taraftarlar Dernekleri, Bisiklet Sevenler Derneği ile düzenlemiş olduğumuz doğa yürüyüşlerine büyük katılım sağlanmıştır. Kdz. Ereğli Tarih Doğa ve Kültürünüyaşatma Derneği Başkanı Gürdal ÖZÇAKIR ve profesyonel fotoğrafçı Fehmi KARAMAN hocalarımız ile birlikte yürüyüş düzenlenen bölgelerin tarihi yapısı ve görsel güzellikleri ölümsüzleştirilerek broşür haline getirilmeleri sağlanacaktır.

Leave A Reply