Barış PARILDAR > Fotoğraf Sanatçısı

0

antelopeeeeeee-1-of-16000-x-4000 Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1981 yılında Ereğli’de doğdum. Ereğli Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra, İTU Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde Lisans ve Yükseklisans yaptım. 2 yıl Arçelik’te ARGE mühendisi olarak çalıştım. Daha sonra University of California Los Angeles’ta (UCLA) Uluslararası Ticaret ve İşletme programını tamamladım. Son 3 yıldır da bağımsız olarak fotoğrafçılık yapıyorum.

 

mesa-befor-sunrise-1-of-1En son ne zaman Ereğli’ye geldiniz? Bu süreçte Ereğli’de nelerin değiştiğini düşünüyorsunuz?
En son geçen yaz Ereğli’ye geldim. 11 yıllık arada tabi ki çok şey değişmiş. İlk dikkatimi çeken kötü yapılaşma oldu maalesef. Şehir bizim ayrıldığımız yıllardan çok daha kalabalık. Lojmanlar tamamen değişmiş. Çok da karamsar bir tablo çizmek istemem. Çınaraltı hala aynı güzellikte, şehrin çevresi hala yemyeşil. Güney California’nın kurak doğasından sonra ne kadar yeşil ve güzel bir şehirmiş Ereğli, bir kez daha hatırlamış oldum.

mound-hood-panorama-efex-1-of-1Ereğli’nin en çok neyini özlüyorsunuz?
Şüphesiz en çok değerli öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı özlüyorum. En son Suat Bey, Gülay Hanım ve Cemil Bey’i gördüğümde yaşadığım mutluluğu tarif edemem. Çok kısa süre kaldığım için çok az arkadaşımla görüşme fırsatım oldu ama biliyorsunuz Ereğli’liler her yerde. Geçtiğimiz hafta Los Angeles’ta dört Ereğli’li arkadaşımla görüşme fırsatım oldu. Bu arada Hasan Kuru Pide’yi de unutmamak lazım. En çok özlediklerim listesinde her zaman en üst sıralardadır.

mars-panorama-1-of-1
Ereğli ile ilgili hatırladığınız yada unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Bu soruya her Ereğlili tahminen aynı cevabı verir. O kadar çok anı var ki unutamadığım. Lise mezuniyet töreninde, Suat Aykan hayatımın en güzel sürprizlerinden birini yaptı. Diplomamı vermek için yanıma gelirken Steve Vai’nin en sevdiğim şarkısını başlattı. Sesi öyle bir açmıştı ki diploma töreni 5 dakikalığına adeta bir Rock konserine dönüştü. Salonda tahminen kimsenin anlayamayacağı bu jesti hala unutamıyorum.

bristlecone-500px-1-of-1Ereğli denildiğinde aklınıza gelen 3 şey nedir?
Anadolu Lisesi, Askeri Plaj, Mühendisler Derneği.

İşinizin dışındaki vakitlerinizde neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Çocukluğumdan beri hiç değişmeyen hobim gitar çalmak. Eskisi kadar olmasa da mümkün olduğu kadar çalıyorum. Onun dışında doğada olmayı seviyorum. Uzun doğa yürüyüşleri yapmak hayatımın en önemli parçası şu an. Çektiğim fotoğraflar da zaten genellikle bu doğa gezilerinden çıkıyor.

Hayatta sizi en mutlu eden şey nedir?
Telefonun ucunda annem, babam ve ağabeyimin seslerini duymak ve sağlıklı olduklarını bilmek. Amerika’ya taşındığımdan beri beni hiçbir şey daha mutlu etmiyor.

Leave A Reply