Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü

0

Her sayımızda Kdz. Ereğli’den yıl içerisinde en az üç başarılı projeye imza atarak gönüllü çalışmaları ile örnek olan sivil toplum kuruluşlarını birlikte tanıyacağız.

Soroptimist Kulübü hakkında bize kısaca bilgi verebilir misiniz?
Öncelikle biz kamu yararına çalışan bir sivil toplum örgütüyüz. İlk Soroptimist Kulübü 1921 yılında Oakland, California (ABD) da kuruldu. Bugün 126 ülkede, 3000’in üzerinde kulübü ve yaklaşık 90,000 üyesi vardır. Adını Latince “soror-kız kardeş” ve “optima-iyi niyet” kelimelerinden alıp, genellikle “en iyiyi amaçlayan kadınlar” olarak yorumlanmaktadır.

Türkiye’de ise ilk olarak İstanbul Soroptimist Kulübü 1948 yılında aydın Türk kadını yazar Müfide TEK tarafından kuruldu. Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü, 12 Ocak 1987 tarihinde Tülay ALEMDAR, Tamay ERTEKİN ve Fatma HANLIOĞLU’nun da dahil olduğu 21 işkadını üye ile Eczacı Nurdan Oğuz başkanlığında kuruldu. Bugün farklı meslek gruplarından oluşan 37 bayan üye ile yolumuza devam ediyoruz. Şu anki yönetim Başkan Didem ERDEM, İkinci Başkanla Leyla TÜLÜCE ve İlknur SÖNMEZ, Sekreter Gülberk YALÇIN, Muhasip Sibel YANIK’tan oluşuyor. Kısacası Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü ilçemizdeki kadın ve genç kızların sesi olmaya çalışmaktadır.

Geçmişteki projelerden en ses getireni hangisiydi?
Geçmişteki iki projemizle gurur duyuyoruz. Birincisi; Ormanlı Ortacı Köyü Burunören Mahallesi’ nde yaptırdığımız tek derslikli bitişik lojmanlı “Örnek İlkokulu”. Okul ve lojman yaptırıldıktan sonra 30 Eylül 1989 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devir töreni gerçekleştirildi. İkincisi ise; Ereğli Merkezi’nde yaptırdığımız Mehmet Ulvi Ezgü Halk Eğitim Merkezi. 09 Ekim 1993 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi. Şu an Kdz. Ereğli Halk eğitim Merkezi aynı binada faaliyet göstermektedir.

Bu dönem hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?
Biz yönetim olarak yap, devret modeli yerine yaşayan projeler tercih ettik. Kulüp olarak bizim en beğendiğimiz ve yaparken de mutlu olduğumuz projelerden ilki “Küçük Taşlar, Büyük Dalgalar” isimli Kız Yetiştirme Yurdu Projesi. Projeyi uygularken Yetiştirme Yurdunda kalan kızlarımızla birlikte olma şansımız oldu.

Onların yaşamlarında küçük etkiler oluşturmaya gayret ettik ve bu kapsamda;
8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, günün anlam ve öneminden bahsederek, mesleklerle ilgili bilgilendirmeler yaptık.

Zonguldak Devlet Tiyatrolarında sahnelenen “Akıl Defteri” oyununa birlikte gittik ve tiyatro sonrası yemek yedik.

Bilgisayar eksikliğini İnternet kafelerde gidermeye çalışan kızlarımız için 4 adet bilgisayar aldık ve bilgisayar sınıfını düzenledik. Bu çalışmada Kurucu başkanımız Nurdan OĞUZ, Akçakoca’dan 3 Soroptimist dostu bayan arkadaşımız, Erdemir II. Soğuk Haddehane Müdürlüğü çalışanları ve üyelerimiz bağışlarıyla destek sağladılar.

İkinci projemiz bu seneki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması etkinliğiydi. 8 Mart 2016 Salı günü Dünya Kadınlar Gününü Kadıtarlası Salı Pazarındaki üretici kadınlarımızla kutladık. Kulüp armalı yaptırdığımız Pazar önlüklerini karanfil ve broşür eşliğinde pazarda satış yapan kadınlarımıza hediye ettik. Yaptırdığımız sandviçleri ayran ile birlikte tüm pazarda satış yapanlara dağıttık, hazırladığımız el dövizlerini tüm pazarda dolaştırdık. Pazarın küçük olması ve satış yapan erkeklerin de desteği etkinliğimizin samimi olmasını sağladı. Bir gün sonra FOX TV’de sabah ve akşam haber programlarında etkinliğimize yer verilmesi mutluluğumuzu pekiştirdi.Amacımız üretici kadınlarımızın gününü kutlamak ve ne kadar değerli olduklarını onlara hissettirmekti.

Projelerimizin yanı sıra yöremizden çeşitli illerde üniversite öğrenimi gören 11 genç kıza burs veriyoruz. Bursiyerlerimiz için bankamatik olmak istemiyoruz. Onlarla iletişim ve paylaşım içinde olmaya gayret ediyor ve federasyonumuzun bursiyerler için düzenlediği kişisel gelişim programlarına katılmalarını sağlıyoruz. 2016 Temmuz ayında bir bursiyerimizi Ohrid/ Makedonya’da federasyonumuz tarafından düzenlenen “Liderlik Eğitimine” gönderiyoruz.

Kamu ve sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler gerçekleştiriyor musunuz?
Bu dönemde Kdz. Ereğli Elif Lions kulübü ve İlçe Halk Kütüphanesi ile ortak projeler gerçekleştirdik. Onlardan gelen bir çağrı ile geliri çevre projesinde kullanılacak bir kahvaltı etkinliği gerçekleştirdik. Elde edilen gelirle “geri dönüşüm atık toplama makinası” satın alındı ve törenle Erdemir İlkokuluna teslim edildi. İlkokula konduğu için makine atık kutusuna pet şişe atan öğrencileri taraftar kurşun kalemleriyle ödüllendiriyor. Bu projenin bizce en can alıcı noktası iki sivil toplum kuruluşunun ortak çalışarak, bir çevre projesi gerçekleştirmesi. Ayrıca projeye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ereğli Belediyesi de destek verdi.

30 Mart 2016 tarihinde Kdz. Ereğli Halk Kütüphanesi ile birlikte sahildeki Herkül heykelinin olduğu alanda tüm Ereğli halkına açık kitap okuma etkinliği düzenledik. Öğle yemeği molasına çıkmış Erdemir çalışanları, ilçe okullardan gelen öğrenci ve öğretmenler, küçük çocuğu ile kitap okuyan anneler ile o gün objektife yansıyan manzara harikaydı.

Madde Bağımlılığı ile mücadeleye yönelik tasarladığımız projemiz de birden fazla kuruluşla ortak yürütülecek.

Leave A Reply