Fulya ERGÜRBÜZ UZER > Avukat / Ressam

0

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
10 Mayıs 1955 Tokat Erbaa doğumluyum. Orman Mühendisi bir baba ve öğretmen bir annenin ilk çocuğuyum. Annemin öğretmen oluşu nedeniyle 4,5 yaşında ilkokula başlamışım. İlkokulu Tokat, Karaman ve Kdz Ereğli’de 3 okul ve 4 öğretmen değiştirerek okudum. Kdz.Ereğli Nimet İlkokulu’ndan mezun oldum. Ortaokul ve liseyi Ereğli Lisesi’nde okudum ve 1970-1971 öğrenim yılında mezun oldum. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdim ve 1975 yılında mezun oldum.

Avukatlık stajından sonra 4 yıl Ankara’da serbest avukatlık yaptım. Daha sonra sırasıyla Emlak Konut A.Ş. 1. Hukuk Müşavirliği, Başbakanlık Bakan Danışmanlığı, Toplu Konut İdaresi 1. Hukuk Müşavirliği, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdür Yardımcılığı yaptım. Daha sonra kamudan ayrılarak bir yabancı şirkette hukuk müşavirliği ve genel müdür yardımcılığı yaptıktan sonra emekliye ayrıldım.

Aktif çalışma hayatım içinde zaman buldukça ilgilendiğim resim çalışmalarıma emeklilikten sonra ağırlık verdim. Cumhuriyetimizin ilk ressamlarından Kayıhan Keskinok’tan temel sanat ve resim eğitimi aldım. Halen resim çalışmalarıma kendime ait atölyede devam etmekteyim. 10’dan fazla karma sergiye katıldım ve 4 kişisel sergi açtım.

Ankara Barosuna kayıtlıyım. Ayrıca Ankara Kadın Ressamlar Derneği ve Bodrum- Art Derneği üyesiyim.

En son ne zaman Ereğli’ye geldiniz? Bu süreçte Ereğli’de nelerin değiştiğini düşünüyorsunuz?
Ereğli’ye, okuldan mezun oluşumdan 40 yıl sonra 2011 yılında geldim. Ne çok şey değişmişti. Bazı kısımları çarpık şehirleşmeden nasibini almıştı ama bazı kısımları çocuk hayalimde yaşattığım şekli ile kalmıştı. Çocukluğumun geçtiği Göztepe Orman Lojmanlarını çok bakımsız ve yıpranmış buldum. Liseye giderken kısa olduğu için kullandığım Göztepe orman yolunun artık olmadığını, Nimet İlkokulu’nun yerinde yeller estiğini, kocaman caddelerin açıldığını gördüm. Elbette ki değişim kaçınılmaz. Ancak modernleşme beton ve asfaltla mı olmalı illa diye de düşünmedim değil.

Ereğli’nin en çok neyini özlüyorsunuz?
Ereğli’nin en çok denizini, yeşilini ve orada geçen çocukluğumu özlüyorum.

Ereğli ile ilgili hatırladığınız yada unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Ereğli’de unutamadıklarım, arkadaşlarım ve öğretmenlerimdir. Göztepe’den okula iderken topladığım orman çileği ve mor menekşeler de unutamadıklarım arasındadır.

Ereğli denildiğinde aklınıza gelen 3 şey?
Deniz ve çilek kokusu, orman yeşili, pazar günleri yediğimiz pide ve balığın bolluğu.

İşinizin dışındakı vakitlerinizde neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Resim yapmak ve müzik dinlemek.

Hayatta sizi en mutlu eden şey nedir?
Hayatta beni en çok mutlu eden şey; torunumla ve tüm sevdiklerimle geçirdiğim hoşça zaman.

Leave A Reply