Ereğli’de Bir Meksikalı, Oscar Bolanos

0

Yurtdışına, daha önce hiç görmediğin bir yere seyahat etmek, elbette herkesin hoşuna gidebilecek bir deneyim. Peki, daha önce hiç yaşantılarını, kültürlerini ve yemeklerini bilmediğiniz bir yerde 1 yıl yaşamak ve eğitiminize orada devam etmek? Elbette aranızda bu tecrübeyi yaşayanlar vardı ama geçtiğimiz Temmuz ayından beri, ailesini bırakarak 15600 km uzaklıktaki Meksika’dan gelen ve bu tecrübeyi Ereğli’de yaşayan bir dostumuz var aramızda.. Sevgili Oscar Bolanos..

Dünyada farklı programlar sayesinde farklı yaş gruplarındaki öğrenciler yada meslek sahipleri, belirli kulüp yada organizasyonların ev sahipliğinde bu tür tecrübeler yaşayabiliyor. Değişim programları ülkemizden de, hatta Ereğliden öğrencilerimizin de farklı ülkelerde bu tür programlar sayesinde kendilerini geliştirme fırsatı yakalayabiliyor. Oscar da, ülkeler arası öğrenci değişim programı sayesinde şu an Türkiye’de ve tercih ettiği için Ereğli’de.

Karadeniz Ereğli Rotary Kulübü’nün ev sahipliğinde Ereğli’de yaşayan Oscar, bu süre zarfında 3 farklı ailenin yanında kalarak farklı aile yapılarını görme imkanı bulmuş.Program kapsamındaİzmir, Ankara, Bursa, Antalyave Eskişehir gibi farklı şehirleri de gezme fırsatı bulan Oscar Türkiyeyi çok seviyor.

Uluslararası dostluğun pekişmesi ve farklı kültürlerin bir araya gelmesine olanak sağlayanbu tür programlarsayesinde öğrenciler,hem ülkemizi, hem kültürümüzü yakındantanırken, hem de dilimizi öğrenme fırsatını buluyor.

Biz de, bir yıl boyunca burada kalarak artık bir nebze de olsa Ereğlili olan sevgiliOscar ile bir araya geldik ve kısaca yaşadığı bu tecrübeyi ondan dinledik;

Kısaca bize biraz kendinden ve doğduğun yerden bahseder misin?
Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde San Diago’da doğdum ama Meksikalıyım;çünkü ailem Meksikalı bu sebeple de 2 vatandaşlığım var. 18 yaşındayım ve büyüyünce avukat olmak istiyorum.

Bir süredir Türkiye’de dolayısıyla Ereğli’de bulunma sebebin nedir?
Rotary Exchange Programı ile Türkiye’ye geldim. Türkiye’yi seçmemin sebebi dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğim kültür ve deneyimle dolu bir ülke olması.

Genel anlamda Meksika ile Türkiye arasındaki farklar neler? Ayrıca ailenden uzak bir yerde bu kadar uzun süre yaşamak nasıl bir duygu?
Meksika’da insanlar apartmanlar yerine müstakil evlerde yaşıyorlar.Meksika’daki kadınların çoğu Katolik olduğu için saçlarını örtmezler. Ayrıca Türkiye’deki hava şartları da çok güzel, sıcak,soğuk,karlı,
yağmurlu; burada 4 mevsimi de yaşayabiliyorsunuz. Meksika her zaman çok sıcaktır. Benim yaşımda kısa dönem yurtdışında okumanın bana getirdikleri ise; özgür ve özgüvenli yaşamayı öğrenmem oldu ve Meksika’daki evimin de kıymetini daha iyi anlamamı sağladı. Kötü yanları ise; bu yaşta ailem ve arkadaşlarımdan ayrı olduğum için bazen kendimiyalnız ve özlem içinde bulabiliyorum. İlk geldiğimde herşey çok daha zordu ama edindiğim sıcakkanlı Türk arkadaşlarımla birlikte buradaki hayatım çok daha kolay ve eğlenceli olmaya başladı.

Bize biraz arkadaşlarından, öğretmenlerinden ve aldığın eğitimden bahseder misin?
Şu an Kdz.Ereğli’de TED Koleji’nde okuyorum ve harika öğretmenleri ve öğrencileri ile çok güzel bir okul olduğunu söyleyebilirim. Burada her gün birbirinden farklı, çok kaliteli bir eğitim alıyoruz. Ayrıca arkadaşlarımı da çok seviyorum ve çok iyi zaman geçiriyorum.

Ereğli’de en çok neyi seviyorsun?
Deniz ve deniz ürünleri. Hayatımda yediğim en iyi balık Ereğli’deki. Misafir olduğum aile ile birlikte Engin Balık’a gitmeyi çok seviyorum.

Sence başarının anahtarı nedir?
Benim için başarının anahtarı; özgüven, limitleri her zaman zorlamak ve sevdiğim, değer verdiğim insanlarla birarada olmaktır.

Hayattan en büyük beklentin nedir?
Hayattaki en büyük dileğim; önemli birşey ile hatırlanıyor olmaktır.

Hayattaki en büyük başarın nedir?
İngilizce, İspanyolca ve Türkçe olan 3 dili konuşabiliyor olmam.

Hayattaki en büyük hayal kırıklığın nedir?
Geçen sene büyükbabamı kaybetmem ve ölmeden önce onunla son bir kez konuşamamam oldu.

En son okuduğun kitap hangisi?
George Orwell’in 1984 adlı kitabı. Politika ile ilgili kitap okumayı sevenler için tavsiye ederim. Ayrıca Niccolo Machiavelli’nin ‘Prens’ kitabı benim favori kitabımdır.

Peki sinemada izlediğin en son film?
En son Pablo Escobar’ın hayatını anlatan filmi izledim. En sevdiğim aktör de Christian Bale.

En son hangi sanatçının konserini canlı izleme imkanı buldun?
Geçen sene Meksika’da Guns N Roses’ın canlı performansına gittim ve gerçekten muhteşemdi.

Hobilerin neler?
Okumak, Fifa oynamak, futbol oynamak, televizyonda futbol maçı izlemek ve haftasonları da arkadaşlarımla dışarı çıkmak.

Tunay – Muhittin DİKMEN – Ağırlayıcı Aile
9 Ağustos’ta ailemize katıldı ve ilk günden itibaren ailemizin bir ferdi oldu. Oscar çok sıcak kanlı, uyumlu, terbiyeli ve sorumluluk sahibi bir çocuk. Döner, kebap ve mantı en sevdikleri oldu. Burası artık onun da evi ve onu gerçekten çok özleyeceğiz. Seni seviyoruz Oscar.

Mehtap – Fehmi KINAY – Ağırlayıcı Aile
Oscar’ı tanımak bizim için büyük bir keyifti. 3 ay boyunca çok güzel vakit geçirdik ve artık bizim ikinci bir oğlumuz var. Bu dostluğumuzun ömür boyu sürmesi dileğiyle.. WE LOVE YOU OSCAR…

Nalan – Can SELVİ – Ağırlayıcı Aile
Farklı coğrafyalarda yaşanmışlıklara rağmen, sosyal olaylara ortak tepkiler verdiğimiz evimizin üçüncü oğlu… Oscar.

Ataberk CÖMERT – Yakın Arkadaşı
Sevgili Oscar bir yılımız beraber dolu dolu geçti. Geldiğin günden beri çok yakın arkadaş olduk ve çok iyi zaman geçirdik. Bazen beraber üzüldük, bazen sorunlara karşı çözüm ürettik. Beraber eğlendik, dolaştık. Senden çok şey öğrendim dostum. Umarım Meksika’ya dönerken buradan çok mutlu ayrılırsın. Seni özleyeceğiz Oscar.

Cem SOYDEMİR – Yakın Arkadaşı
Oscar, ben, sen ve Ataberk bir aile gibiyiz, biz 3 kardeşiz. 2 ay sonra gideceksin ama bir şey değişmeyecek. Her zaman irtibatta olacağız ve birbirimize sahip çıkıp koruyacağız. Rotary sayesinde senin gibi bir arkadaş edindim ve bana çok şey kattın, her şey için teşekkür ederim kardeşim.

Leave A Reply