Eğitimde “Avrupa Boyutu” Yolculuğu, Emel ÇALKAM

0

Avrupa Birliği Comenius programı o zamanki adı ile Socrates programı ile tanışıklığım 2003 yılında öğretmen olarak ilk görev yerim, Kahramanmaraş ilinde Ulusal Ajans tarafından düzenlenlenen bilgilendirme toplantısı’na katılmamla başladı. Programın hedefleri, Eğitim sisteminde hayalini kurduklarımla örtüşüyordu. Avrupa’daki okullarla işbirliği ve diyaloğun geliştirilmesi,karşılıklı okul ve sınıf ziyaretleri, farklı ülkeler, kültürler ve dinler arasındaki hoşgörü ve saygının geliştirilmesi, kültürlerarası farkındalık, özgüvenin arttırılması, İngilizce’nin günlük hayatta pratik edilmesi, öğrenci merkezli eğitim, aktif öğrenme, Avrupa boyutu… gibi kavramlar içinde bulunduğumuz çağda eğitim sisteminde olması gereken ve bizi ileriye taşıyacak noktalardı.

İlk projemiz olan “Yeşil Avrupa” projesi ile hedefimiz öğrencilerimizde çevre ve doğa bilincinin oluşturulması idi ve 2003 yılında Kurtuluş İlköğretim Okulu’nda Polonya koordinatörlüğünde, İtalya, Sicilya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ile projeyi gerçekleştirdik. İlk çalışma ziyaretimizi 2004 yılında Polonya’ya gerçekleştirdik. Uçak yolculuğumuzda yaşadığımız heyecan ve coşku görülmeye değerdi. Polonya’da ortak okullar tarafından çok sıcak karşılanışımız ve bize gösterilen miasafirperverlik bizleri derinden etkiledi. Polonyalı öğretmen ve öğrencilerle ortak noktalarımızı ve farklılıklarımızı gördük. Yeni öğretim metodları ve ders tekniklerini inceledik; ülkemize döndüğümüzde bizler aynı öğretmen ve öğrenciler değildik. Aynı misafirperverliği ve yakınlığı İtalya’nın Vasto şehrinde de yaşadık. Şehrin en güzel tarihi ve turistik yerlerini gezdik, İtalya’nın muhteşem pizzalarını ve makarnalarını tattık.

İkinci Projemizi 2009 yılında Çaylıoğlu’nda yer alan Şehit Madenciler İlköğretim Okulu’nda yaptık. “Eğitimde Müzeler” adlı projede amacımız müzelerin eğitimdeki önemini vurgulamak ve çocuklarda yerel tarih bilincini geliştirmek ve kuşaklararası iletişimi güçlendirmekti. Öğrencilerimizin bir çoğu ilk defa müze ziyaretinde bulunuyorlardı ve çok faydalı bir proje oldu.

2011 yılında Gülüç Vesile Dikmen İlköğretim Okulu’nda Polonya koordinatörlüğünde ‘Avrupa için Sağlık, Gelecek için Sağlık’ adlı projeyi, İngiltere, Slovenya ve Norveç ile gerçekleştirdik. Bu projede sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme ve bedensel aktiviteler üzerinde durduk. Proje süresince görevli öğrencilerimiz İngilizceyi anavatanında pratik etme şansına sahip oldular, çalışma ziyaretlerinde ülkemiz ile ilgili sunumyaptılar. 2 yıl süren proje sonucunda 12 öğretmen ve 16 öğrencimiz yurtdışı hareketliliğinde bulundu.

2014 yılında Hayat Boyu Öğrenme Programının adı Erasmus plus olarak değişti. Göreve başladığım İzmirlioğlu İlkokulu’nda KA1 kapsamında “İnter Aktif Etik Okul” adlı kabul edilen ancak sınırlı bütçeden dolayıhayata geçirilemeyen projemizi 2016 yılında revize ederek Ulusal Ajansa yeniden sunduk. Şimdi heyecanlı bir şekilde temmuzda açıklanacak sonuçları bekliyoruz. Program hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen herkes www.ua.gov.tr adresinden bilgi edinilebilir ya da internet üzerinden okul ortaklığı olan etwinning websitesi, ya da farklı okul ortaklığı siteleri üzerinden proje ortaklığı oluşturulabilir ve eğitimde Avrupa boyutuna doğru yola çıkılabilir.

 

 

Leave A Reply