Baksı Müzesi

0

Baksı; eski Türklerde Şaman anlamına gelir. Bayburt’a bağlı Bayraktar köyünün eski adıdır.

Doğu Anadolu’da en yakın şehrin 45 metre mesafede olduğu bir köy düşünün. Sadece 47 hanesi var.

Kuş uçmaz kervan geçmez Anadolu köylerinden biri. Hayalinizde canlandırdığınız bu modern hayattan yalıtılmış köyde en olmayacak şeyi tasavvur edin şimdi de. Bu küçük yalnız köyde bir Modern Sanat Müzesi!

Müzenin kurucusu Ressam Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın doğduğu köyde; devlet desteği olmadan gerçeğe dönüşürdüğü bu hayal, Baksı Müzesi; 10 yıllık bir serüveni geride bıraktı.

2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü alarak başarısını taçlandırdı.

Manzaraya photoshopla konumlandırılmış aykırılıkta görünüme sahip olan bu müzeyi; ilk başlarda köylülerin Rusya’yı gözetlemek için kurulmuş bir üs olarak hayal etmesini de yadırgamamak gerekir.

Kurucusunun gözüyle Baksı Müzesi çok yanlı, çok disiplinli, kadın ve çocuk odaklı bir müze olarak yoluna devam ediyor. 2015 yılında 10 özel tasarımcı ile anlaşıp ‘Tılsım’ başlıklı pazarlanabilir tasarımları yarattılar. Uluslar arası müzelerle sergi alışverişi protokolünü devreye soktular.

Baksı Müzesi atölyelerindeki kadın istihdamı projeleriyle, köy ve çevresindeki özel yeteneklere sahip çocuklara ulaşıp burs sağlamasıyla da sosyal olarak diğer müzelerin önüne geçiyor.

Baksı Müze kompleksi projesinde yer alan Baksı Konukevi; Kültür Turizmi alanında bölgeye yeni bir çığır açmıştır.

Tatil kavramına daha geniş bir pencereden bakanlara; büyük şehrin kaosundan kaçmak,arınmak isteyenlere, doğa sporlarından hoşlananlara, sanatseverlere ve keşif meraklılarına güzel bir seçenek oluşturuyor.Özgür Bayburt evinin yerel mimari unsurlarını taşıyan Baksı Konukevi 17 odası ile hizmet vermektedir.

Hüsamettin Koçan’a göre müze; yok olmaya, ötekileştirmeye, insanı bağlam dışına itmeye, insanı kendi öyküsünden koparmaya karşı bir direnç oluşturma meselesi…Tersine göçü başlatacak çalışmaları; gelenek gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam beklenti ve moral unsurları ile güçlendiren bir anlayışa sahiptir.

Kütüphane
Bu birimde ağırlıkla sanat yayınları ve halk bilimi ile ilgili yayınlar yer almaktadır. Özellikle çocukların kullanımını özendirmeyi amaçlayan yaklasIk 10 bin yayın ver alıyor. Baksı Kütüphane, sanatseverlerin kitap, dergi ve görsel-işitsel malzeme bağışlarıyla zenginleşerek güç kazanmayı amaçlıyor.

Konferans
Seminer, konferans, panel, sempozyum ve gösterilere ev sahipliği yapan 150 koltuk kapasiteli, teknik donanımlı salonda eğitici programlar düzenleniyor. Bu salon aynı zamanda, çevre köylerin önemli gün ve kutlamalarda bir araya geldikleri ortak bir sosyal buluşma mekanı olma yolunda ilerliyor.

Salon
1500 m2 lik ana sergi salonu, Güncel Sanatın ve Tasarımların sergilendiği iki bölümden oluşuyor. Periyodik sergilerin açıldığı bu bölümde günümüz sanatının ve tasarımlarına ilişkin sergiler yer alıyor. Bu bölümdeki sergileme anlayışı interdisipliner bir yaklaşıma sahip bulunuyor.

 

Leave A Reply